Bebek Dişleri Ne Zaman Çıkar

Bebek Dişleri Ne Zaman Çıkar
22 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 1 kez okundu.

Bebeklerin Diş Çıkarma Zamanları

Her anne bebeğinin gelişimi ile yakından ilgilenir. Yeni doğmuş bebekler her şeyi adım adım belli aralıklar ile yaşarlar. Diş çıkarma olayı da bunlardan biridir. Bebek dişleri ne zaman çıkar? Tüm anne adaylarının merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu konu bebekten bebeğe değişiklik göstermek ile birlikte genel de bebekler 8 – 9 aylık iken ilk dişlerini çıkarmaya başlarlar. Bazı bebekler istisna olarak erken dönemde 3, 4, 5, 6 ve 7 aylıkken diş çıkarmaya başlarken; bazıları ise daha geç dönemlerde 10,11 ya da 12 aylığa kadar ilk dişlerini çıkarma zamanı uzayabilir.

Bebek Diş Çıkarırken Neler Yaşar?

Bebekler diş çıkarırken çok acı çektikleri için; diş çıkarma dönemlerinde huysuz olmaları, sürekli ağlamaları ve bu gibi benzer konular normaldir. Bu gibi durumlar anne adaylarını korkutmamalıdır. Ayrıca bu zamanlarda bebeklerin ateşlenmesi, hastalanması da normaldir. Tüm bu yaşananlar diş çıkarmanın zorlukları arasındadır. Ayrıca özellikle ilk dişlerin çıktığı zamanlar diş etleri aşırı derece kaşındığı için çocukların eline dişini rahat kaşıyabileceği şeyler verilmelidir. Havuç, salatalık ve bu gibi yiyecekler ile de hem bebek dişlerini kaşır hem de emdiklerinden vitamin alırlar.

Bebeğin Diş Çıkarması Ne Zamana Kadar Devam Eder?

Ortalama 8 – 9 aylık iken başlayan diş çıkarma olayı; genellikle bebekleriniz 2 yaşına gelene kadar devam etmektedir. Ama diş çıkarma süreci baştan sona sürekli sancılı geçmez. Özellikle ilk diş çıkarırken ve azı dişler çıkarken bebekler zorlanır. Diğer dişlerin çıkması bebeği çok zorlamadığı için aynı huysuzluk ve ateşlenme gibi rahatsızlıklar tüm dişler çıkarken yaşanmamaktadır. Anne adayları bu dönemlerde ellerinden geldiğince sabırlı olmalı ve bebeklerine karşı anlayışlı davranmalıdırlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git