Bebeklerde İshal Sebepleri

Bebeklerde İshal Sebepleri
20 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Bebek ishal; Dünyaya gelen her bebekte dışkı uzun bir süre ishal kıvamında devam etmektedir. Fakat ilk defa anne olan kişiler bebeğinin ishal olduğunu zanneder. Bu nedenle hemen bir telaşa kapılır. İshale ne iyi gelir diye araştırma arayışı içerisine girmektedir. Tabi bebeklerde bu dışkının sürekli olarak sıvı bir şekilde devam etmesi normal karşılanmamalıdır. Eğer bebeğiniz normal dışkısından farklı olarak ve daha sık aralıklar ile yapıyor ise bebek ishal olarak değerlendirilebilir. Bebeklerde ishalin oluşumuna neden olan bazı faktörler ve hastalıklar bulunur. Fakat bebekler de ishalin nedeni ne olursa olsun bebeğinizin mutlaka gün içerisinde gereğinden fazla su tüketmesi gerekir.

İshale neden olan olaylar;

Bakteriyel enfeksiyonlar: bebekler bağışıklık sistemi oldukça zayıf olmaktadır. Dış dünya ile tanıştıkça bu sistem kuvvetlenmektedir. Bu nedenle bebekler ilk zamanlar da ve bir kaç yıl vücuduna çok çabuk bakteri bulaşması sonucu yüksek derecede ateş ve bununla birlikte ishal oluşumu görülebilir.

Parazitler: Vücuda giren parazitler sonucu bebeklerde çok hızlı bir şekilde enfeksiyon oluşumu görülür. Enfeksiyon sonucu bebeklerde gaz oluşumu, mide bulantısı, yüksek ateş, kanlı dışkı ve ishal oluşumu görülür. Bu neden sonucu oluşan hastalık ebeveyn tarafından müdahale edilmemelidir. Mutlaka doktor kontrolü altına alınmalıdır.

Aşırı miktarda verilen meyve suyu: Meyve suları içerisinde şeker oranı oldukça yüksek olduğu için bebeklerin midesinde bozulma, bağırsak sisteminde bozulmalara bağlı olarak ishal oluşumu ortaya çıkabilir. Bu nedenle anne bebeğine verdiği meyve suyu miktarını gerektiği kadar takviye etmelidir.

Gıda zehirlenmesi: Her bebeğin aynı besine karşı verdiği tepki bir olmamaktadır bu nedenle anneler bebeklerine herkesin önerdiğin gıdaları vermemesi gerekir. Bazı bebeklerin her gıdaya karşı olan toleransı farklı olduğu için bazı gıdalar bebek üzerinde zehir etkisi yaratabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git