Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık
21 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 1 kez okundu.

Bebeklerin doğumundan itibaren her zaman karşılaştığı problemlerden biri de kabızlıktır. Kabızlık sorunu hem bebek hem de aile için ciddi sorunlardır. Kabızlığa bağlı karın ağrısı bebeklerin en zor geçirdiği yan etkilerdendir. Bebeklerde kabızlık doğal yöntemlerle düzeltilebildiği gibi ilaç kullanımı ile de düzeltilebilir. Bağışıklık sisteminin günlük hayata uyum sağlaması sırasında bu gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bir bebeğin kabız olduğunu anlayabilmek için 5 gün boyunca dışkısını yapmamış olması gerekir. Ya da dışkı atımı sırasında bebeğin zorlanması, ağlaması, huzursuz olması kabızlığın işaretlerindendir.

Evde pratik yöntemlerle kabızlık sorunu nasıl giderilir?

Bebeğinizin ılık su da duş alması kasların gevşeyip dışkının atılmasını kolaylaştırır. Bunun dışında zeytinyağı ile karın ve kasık bölgesine masaj tekniği de oldukça başarılıdır. Yıllardan beri kullanılan vazelin de bağırsak bölgesinin yumuşamasında bir hayli büyük etkisi vardır. Bebeğinizin sırt üstü yatırılıp iki bacağını karın bölgesine doğru bastırıp çekmek gaz sıkışmalarını önlediği gibi dışkının atılmasını da kolaylaştırabilir. Aynı zamanda bebeğinizin sırt bölgesine bebek yağı ile yapacağınız saat yönündeki masaj rahatlamasına ve kabızlığa bağlı ağrıların hafiflemesine iyi gelecektir.

Bebeklerde kabızlık oluşmaması için neler yapılmalıdır?

Bebekler özellikle anneye bağlı kabızlık problemine sıkça yaşar. Annenin sulu yiyecekler tüketmemesi bebeğin kabız olmasında önemli bir faktördür. Kabızlık genellikle 6. aydan sonra daha sık görülür. 6. aydan sonra ek gıdaya geçilmesi ve vücudun katı gıdaları kabul etmesi kabızlık problemini de beraberinde getirir. 6. aydan sonra kabızlık problemi yaşayan problemi ek gıda grubunda yer alan kayısı suyu ya da erik hoşafı kaynatılarak verilebilir. Bu gıdalar bağırsakların yumuşayıp dışkının atılmasına yardımcı olur. Kabızlığa bağlı nedenlerin anne tarafından bilinmesi problemin daha hızlı çözüme kavuşmasında önemlidir. Bebek bakımı son derece emek ve bilgi isteyen bir iştir. Annenin her konuda bilinçli olması ve karşılaşacağı sorunları bilmesi sağlıklı bir bebeklik dönemi geçirmesi açısından önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git