Çocuğunuzun İştahını Artırmanın Yolları

Çocuğunuzun İştahını Artırmanın Yolları
13 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 6 kez okundu.

Anne ve babaların çocuklarında gördüğü rahatsızlıklarından biri de iştah sorunudur. Özellikle psikolojik olarak görülse de iştahsızlık zaman zaman fiziksel sorunlardan da kaynaklanmaktadır. Bu nedenle doğru gıdaların doğru dönemlerde verilmesi son derece önemlidir.

İştahsızlık Nasıl Anlaşılır?

İştahsız olan çocukların yemek seçtikleri ve hazırlanan yemekleri yemek istemediklerini görürsünüz. Aşırı hareketli olan bu çocukların zaman zaman içine kapanık halleri gözden kaçmaz. İştahsızlık düzeyini de doğru tespit etmek gerekir. Çünkü bazen çocuk aslında iyi besleniyordur ancak anne ve baba onun yetersiz beslendiğini düşünmektedir. Gerekli gıdaları fiziksel gereksinmelerini karşılayacak şekilde alan çocuk ilave gıda tüketimine sıcak bakmayabilir. İştahsızlık düzeyi bu durumla karşılaşma yaşı ve çocuğun karakter özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Çocuğun beslenme hatasından birincil derece sorumlu olanlar elbette anne ve babalarıdır. Anne ve babaların yanlış beslenme alışkanlıkları, yemek yeme düzenleri çocuğun da beslenme karakterini etkilemektedir. İştahsız çocuklar için bu konuda ailenin kendini düzene sokması gerekebilir. En önemli yanlış ise bu konuda baskı yapmaya çalışmaktır. Tek düze besin alışkanlığından kurtararak, doğru beslenmeyi çeşitlendirmek bu anlamda son derece önemlidir.

Beslenme Açısından Bilinçlenmek

Genel kültür açısından değerlendirdiğimizde ne yazık ki beslenme alışkanlığı olan bir toplum değiliz. Bu da çocuklarımıza sirayet etmektedir. Beslenmenin önemi çocuklara küçük yaşlarda aşılanmalıdır. Bunun için masallar ve şarkılar kullanılarak, eğitim süreci kolaylaştırılabilir. Beslenme alışkanlığının kazanılması için oyun kavramı kullanılmalıdır. Yemek yemeyi oyun haline getirecek etkinlikler tercih edilebilir. Bazı yemekler, renk ve şekilleri itibariyle çocuklar tarafından itici bulunmaktadır. Ancak tabak üzerinde yapılacak şekiller, değişiklikler sayesinde bu yemekler de çekici hale getirilebilir. Zorla yemek yedirmek son derece olumsuz tepkilere yol açacak ve çocuğun beslenmesi açısından yanlış sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle ısrarcı olmadan, alışkanlığını belirli bir süre zarfına yayarak kazanmasını sağlamak gerekir.

Beslenme alışkanlığına sevmediği değil, sevdiği gıda türlerinden başlamak gerekir. Arar ara ve zaman zaman diğer gıdaları bu besinlerle birlikte verdiğinizde çocuğun beslenmeye bakış açısı daha geniş ve anlayışlı olacaktır. Özellikle tercih etmediği yemekleri az az vermeye özen göstermek iştah sorunu yaşayan çocuklar için olumlu sonuçlar verecektir. Yedirilecek yemekler karıştırılmadan, farklı tabaklarda yenmesi faydalı olacaktır. Besin çeşitliliğini artmak gerekir. Köfteyi sade şekilde vermenin yanı sıra, patatesle, sebzeyle veya sulu şekilde vermek beslenme zincirini de geliştirecektir. Yemek yeme düzeni ve yemek yeme saatlerinin de düzene girmesi ve buna sadece çocukların değil, aile büyüklerinin de uyması önemlidir. Ayrıca, porsiyonun ayarlanması, yemeklere farklı isimlerin takılması etkili olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git