Çocuk Gelişiminde Oyun Ve Oyuncağın Önemi

Çocuk Gelişiminde Oyun Ve Oyuncağın Önemi
22 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 1 kez okundu.

Mevlana, “Oyun akıldadır, ancak çocuk oyunla akıllanır” diyerek oyunun zihinsel gelişimde ne kadar önemli olduğunu belirtmiştir. Akranlarıyla dış mekanda oyun oynayarak büyüyen çocukların ileride iş yaşamlarında sorun çözme becerilerini daha etkin biçimde kullandıkları yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Sokak oyunları olarak bilinen, ip atlama, saklambaç, yakar top, birdir bir, sek sek, beş taş, mendil kapmaca, çelik-çomak, dalya ve benzeri pek çok oyun, çocuklarda esneklik, öngörü, inisiyatif alma, kendi davranışının sorumluluğunu üstlenme, planlama gibi becerileri geliştirmektedir. Sadece bununla da kalmaz, oyunlar içerdikleri tekerleme ve şarkılar sayesinde dil becerisini, toplum içinde konuşma yeteneğini ve müzikal zekayı geliştirir. Geleneksel  çocuk oyunları oynamak, çocuklarda dış dünyayı keşfetme arzusu uyandırarak gelecek yaşlarında genel kültür düzeylerinin artmasına olumlu katkı yapmaktadır.

Oyun ve Oyuncakların Ruhsal Gelişim Açısından Faydası Nedir?

Oyun oynarken çocuklar her şeyden önce eğlenirler. Bu durum çocukların yaşam sevinçlerini arttırmaktadır. Yaşam sevinci artan bir çocuk, okula gitmekten ve ders çalışmaktan da keyif almaya başlar. Oyun oynarken yeni arkadaşlar edinir ya da var olan arkadaşlarıyla vakit geçirerek sosyalleşme ihtiyaçlarını karşılarlar. Anne- babanın ya da öğretmenin veremediği en büyük ihtiyaç akran öğrenmesidir.  Çocukların her yaşta kendi yaş grubundan arkadaşlara ihtiyacı vardır. Oyun ise öğrenmenin, akran öğrenmesinin en eğlenceli ve basit yoludur. Oyuncakla uğraşmak zihni dinç tutar.

Oyunların Fiziksel Sağlığa Katkısı Nedir?

Koşma- kovalamaca, atlama-sıçrama-sekme, atma-tutma, itme-çekme, zıplama-çömelme vs. oyunları oynarken çocuklar aslında gerçek anlamda sportif etkinliklerde bulunarak beden sağlıklarını geliştirmektedir. Sporla erken yaşta tanışarak ileride fit olmak, sağlıklı yaşam gibi konulara daha yatkın olmaktadır ve sporun bir yaşam şekli olduğunu bilincine varmaktadır. Küçüklüğünde sokak oyunları oynayarak büyüyen çocukların gençliklerinde voleybol, basketbol, futbol, pilates gibi sporlarla ilgilenmesi daha kolay olmaktadır. Çocuklar oyunlarla motor becerilerini, göz-zihin-kas koordinasyonunu geliştirmektedir. Aynı zamanda statik ve dinamik denge becerisini, bedeni ile dengede durabilme, koşarken anında durabilme, bir nesneyi dengede tutabilme gibi beceriler kazanmaktadır. Çocuklar iki ya da daha fazla hareketi aynı anda yapabilme becerisi kazanmaktadır. Vücudunu tanıma, vücut bölümlerini tanıma ve bu bölümleri etkili bir şekilde kullanabilme becerisi geliştirirler. Çocuklar oynadıkları oyuna göre, kas dayanıklılığını arttırma becerisi elde ederler.

Geleneksel Çocuk Oyunları Zihinsel ve Analitik Düşünme Becerisini Arttırır mı?

Özellikle takım halinde oynanan Mor Menekşe, Mendil Kapmaca, Aç Kapıyı Bezirganbaşı, Dalya, Tombik, Tazı Tut Tavşan Kaç, Yakar Top gibi oyunlar strateji kurma becerisi, probleme yönelik çözüm bulma becerisi arttırır. Dolayısıyla çocuklar dış mekanda oyuna teşvik edilmeliler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git