Çocuklarda Beslenme Bozuklukları

Çocuklarda Beslenme Bozuklukları
23 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 1 kez okundu.

Çocukların bakımı ve gelişimi adına yapılan pek çok genel kültür çalışması bulunmaktadır. Bu çalışmalar ile çocukların nasıl beslenmesi gerektiği ve doğru beslenmeme sonucunda ne gibi sorunların ortaya çıkacağı belirlenmiştir. Çocukların gelişimde beslenme oldukça önemli bir konudur. Kaliteli bir yaşam için düzenli ve sağlıklı olarak beslenme, çocuk yaştan başlamalıdır. Özellikle çocukların gelişimi için bol vitamin ve protein ağırlıklı besinlerin yedirilmesi gerekmektedir.

Sağlıksız Beslenme Sonuçları

Günden güne ilerleyen sağlık problemleri daha küçük yaşlara kadar düşmektedir. Özellikle sağlıksız beslenen çocuklarda erken hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar genellikle, obezite, çeşitli kalp rahatsızlıkları, diyabet ve çeşitli cilt hastalıklarıdır. Bu hastalıkların temel nedeni olan sağlıksız beslenme ise hazır ve yağlı olan gıdaların tüketilmesidir. Özellikle ev yemekleri yerine dışarıdan yenilen yemekler sağlığı olumsuz etkilemektedir. Fast food adı verilen bu besinlerin tüketilmesi çabuk ve sağlıksızdır. Aynı zamanda doymuş yağ oranı yüksek olması sebebiyle kişilere ani tokluk ve çabuk acıkma hissi verir. Böylelikle obeziteye davet çıkartmış olur.

Gelişim Çağında Olan Çocuklar İçin Beslenmenin Önemi

Çocuklar için en önemli dönem gelişim dönemidir. Bu dönemde tüketilen besinler ve hareket oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Özellikle bu dönemde beslenme alışkanlıklarının belli bir düzene oturtulması gerekmektedir. Aynı zamanda spor ve egzersiz hareketleri yapmak vücudun daha sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra tüketilen besinlerin sağlıklı olması, ilerleyen yaşlarda daha kalıcı faydalar sağlayacaktır. Bunun ile birlikte alınan vitamin ve mineraller ile kemik gelişimi düzgün bir şekilde tamamlanacaktır.

Obezitenin Temel Nedeni

Dünyanın her yerinde obezite ile mücadele kampanyaları yapılmaktadır. Fakat bununla birlikte fast food ve hazır gıda tüketimi de aynı oranda artmaktadır. Bu iki alanda yapılan çalışmalar sonucunda kişilerin yemek alanına daha çok yöneldiği ortaya çıkmıştır. Fast food ve hazır gıda tüketimi ile birlikte kişilerde çeşitli kalp rahatsızlıkları, sinir sıkışmaları ve obezite problemi görülmektedir. Kişiler, tükettikleri besinler içerisinde bulunan yağ ve tat arttırıcı maddelerle birlikte doyma hissini yaşayamaz hale gelmiştir. Böylelikle her yediklerinde porsiyonları daha büyüterek tüketmektedirler.

Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda kişilerde 300 kilonun üstünde bir artış görülmektedir. Bu problemleri önlemek için sağlıklı beslenme ve organik ürünlerin tüketilmesine önem verilmelidir. Aynı zamanda spor ve egzersizler ile vücut sağlığını korumalısınız. Düzenli beslenme ile birlikte, kısa zaman içerisinde kendinizi daha sağlıklı ve enerji dolu hissetmiş olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git