Çocuklarda Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin 7 öneri

Çocuklarda Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin 7 öneri
23 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 137 kez okundu.
Çocuklar için güçlü birbağışıklık sistemi

Çocuklar için güçlü birbağışıklık sistemi

Kış geldiğinde çocuklarınız bu dönem içerisinde tehlikler beklemektedir ve bu aylar çok önemlidir. özellikle okulda okuyan çocuklarınızın salgın hastalığa yakalanma riski daha fazladır.Havaların soğumasıyla birlikte soğuk algınlığı ile üst solunum yolu enfeksiyonları ile çocuklarınız çok sık şekilde hastalanabilirler. önlem almazsanız çocuğunuz gerek okul başarısında gerekse fiziksel gelişim noktasında sıkıntılar yaşayacaktır.

Hastalanan çocuğunuz dolayısıyla okula gidemeyecektir ve bu gidememe sonucunda derslerinde gerileme yaşayacaktır ve okul başarısını etkileyecektir. Tabi sadece bu kadar değil bunun yanısıra çocuklarınızın günlük alması gereken vitaminler vardır,hastalık döneminde çocuklarınız iştahtan kesileceğinden dolayı bu vitaminleri alamayara gelişimi yani büyümesinde aksi yönde etkilenecektir.Peki bu hastalıklardan çocuklarımız nasıl korunmalı? Cevabı tabiki güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarıdır. Düzenli bir şekilde ve dikkat ederek beslenen bebek ve çocukların bağışıklık sistemi daha kuvvetli olacaktır ve bu sayede hastalıkları daha kolay atlatabiliceklerdir veya hiç hasta olmayacaklardır.

Çocuklarda bağışıklık sistemine güçlendirici etkisi olan vitaminler; A, C ,E, B6, D, çinko, bakır, selenyum ve demirdir.

1. C vitamini Kesinlikle şart

Bağışıklık sisteminin gelişmesi için ilk olarak C vitamini bunun yanısıra çocuklarınızın düzenli bir şekilde A ve E vitaminleri alması gerekir. Bu vitaminleri kazanabilmeleri için gün içerisinde bol sebze ve meyve tüketmeleri gerekir. Günlük 4-5 porsiyon kadar meyve, sebze, salata şeklinde tüketmeleri lazım. Eğer çocuklarınız meyve sevmiyorlarsa havuç, portakal, nar suyunu karıştırarak dilerseniz yemeklerle veyahut ara öğünlerde tüketebilirler. Peki bunu hallettiniz ancak şimdide sebze yemeğini tek başınamı tüketmiyor? o zaman makarna, et ile karıştırarak farklı lezzetlerle ilgilerini çekebilirsiniz. Mesela karnıbaharlı ve kıymalı makarnayı fırında pişirerek ona börek şeklinde sunabilirsiniz yada pırasalı börek yaparak ilgisini çekmeye çalışabilirsiniz. Günlük minimum 2-3 porsiyon meyve, 1 porsiyon sebze ve 1 porsiyon salata tüketmesi noktasında ehemniyet gösteriniz. Salata yapacağınız zaman havuç koymayı unutmayınız,havuç içerisinde A vitamini içerir. C vitamini açısından koyu yeşil yapraklı sebzeler tercih edebilirsiniz çünkü koyu yeşil yapraklı sebzeler içerisinde daha fazla C vitamini içerir. Meyve olarak’ta önereceklerimiz arasında kayısı, kuru üzüm, yaban mersini, mandalina, kivi, nar ve portakal gibi besin değeri yüksek olanları tercih edebilirsiniz.

2. Balığın Çocuklarımıza önemi

Balığın içerdiği Q-3 (omega 3) yağ asitleri bakımından oldukça zengindir, yapılan araştırmalarda balık ile bağışıklık sistemi arasındaoldukça kuvvetli bir bağ gözlemlenmiştir. Bu sebeple çocuklarınızın 1 hafta içerisinde minimum 2 defa balık yemesine önem gösteriniz. Eğer balık sevmiyorsa farklı lezzetler ile ilgilerini çekmeye çalışabilirsiniz.Mesela somonlu makarna veyahutrda hamsili pilav gibi farklılıklarla onun dikkatini çekebilirsiniz.

3. Kuruyemişleri Unutmayın
Ceviz, badem ve fındık başta olmak üzere Q-3 ve E vitamini, çinko, demir, magnezyum içermesinden dolayı bağışıklık sistemi açısından çok önemli besin kaynaklarıdır. Bu sebeple ara öğünlerde atıştırmaları açısından ceplerine ceviz,badem ve fındık koyarak hem açlıklarını yatıştırmalarına hemde bağışıklık sistemini kuvvetlendirmelerine yardımcı olunmuş olur. Bunun yanısıra sütlü tatlı, salata, makarna tarzı yemeklerin üzerine cevizi ince çekilmiş şekilde serpiştirerekten farklı lezzetler oluşturarak ilgilerini çekmiş olursunuz.

4.  Zeytinyağının önemi

Zeytinyağı içerisinde E vitamini içermektedir. E vitamini bilindiği üzere yüksek oranda antioksidan bir vitamindir bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili bir yöntemdir.Yemeklerinizde veyahutta salata türü yiyeceklerinizde mutlaka salata kullanmaya önem gösteriniz.Çocukların hayatında bir miktarda olsa zeytinyağı tüketmeleri gerektiğini unutmayın bu sebeple çocuklarınıza yağsız yada haşlama yemek vermekten kaçınınız,yemeklerinize sıvı yağ ekleyin. Ayrıca çocuklarınızda kan yağı problemi yoksa onlara günlük olarak 1 fındık büyüklüğünde olmak üzere tereyağı tüketmeleri yararlı olacakatır.

5. Dengeli beslenme önemli

Bağışıklık sistemi açısından en önemli faktör çocuğunuzun dengeli ve yeterli besini almasıdır. Devamlı olarak çocuğunuza et ve makarna yedirmeniz hem vitamin açısından hemde bağışıklık sistemi açısından yetersizdir. Bu sebeple tüm besin gruplarından (süt ve yoğurt, et, sebze ve meyve, sıvı yağ, karbonhidrat) olarak dengeli bir şekilde çocuklarınıza tükettirmelerine dikkat ediniz. Çocuklarınıza bir öğün yemekte 4 ana grup’tan beslenmelerine dikkat ediniz, örnek olarak;

 • 4 tane köfte (et grubu)
 • Salata (sebze grubu)
 • Ayran (süt grubu)
 • 4 kaşık makarna (karbonhidrat grubu)

 

Başka dengeli bir menü;

5 kaşık kadar kıymalı karnabahar (sebze grubu)
1 kase yoğurt (süt grubu)
1 kase mercimek çorbası (karbonhidrat grubu)
1 dilim ekmek (karbonhidrat grubu)

6. Tatlı tüketimine önem

Her şeyin fazla tüketilmesi zararlı olduğu gibi tatlılarında çok fazla tüketimi elbette zarar verecektir,başta diş çürümesi olmak üzere bir çok zararı vardır. Ancak fazla tatlı ve çikolata tüketen çocuklarda yapılan araştırmada bağışıklık sisteminin baskılandığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple tatlı tüketimi noktasında sınırlandırmalısınız. Haftada 2 porsiyon olmak üzere hafif tarzı tatlılardan tüketilebilir.

7. Düzenli probiyotik kullanımı

Yapılan araştırmalarda sistemli yani düzenli olarak probiyotik tüketen çocukalrda üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha minimum göründüğü gözlemlenmiştir. Bu sebeple probiyotik yoğurtlar, kefir, toz probiyotiklerini düzenli bir şekilde çocuklarınıza verebilirsiniz. Bağışıklık sistemi açısından özellikle kefir’in önemli bir faktördür. Çocuğuklarınıza günlük olarak 1 çay kaşığı kefiri tüketmelerinde yardımcı olunuz.

Çok Önemli notlar

 • Vitamin tabletlerinizi hekimlerinizden yani doktorlarınızdan müsadesiz kullanmayınız.
 • Polen, arı sütü tarzı bağışıklığı faktörler her ne kadar bağışıklık sistemini güçlendirsede çok ciddi derecede alerjik durumlar oluşturabilir hatta öyleki bu alerjiler çocuk ölümüne yol açabilirler.
 • Çocuklarınıza sebze tüketimi noktasında aldığınız ürünlerin mevsimine uygun ve organik ürünler olmasına dikkat ediniz.
 • Çocuklarınızı zararlı olan asit ve gazlı içecek gruplarından kesinlikle uzak tutunuz.Bunların başında cola gelmektedir.
 • Çocuklarınızı bitkisel destek noktasında karışımlar hazırlarken dikkat etmeniz gerekir. Ihlamur, rezene, adaçayı bol limonlu tarzı karışımlar çocuklarınız için yararlı bitkisel kaynaklardır.
 • Çocuğunuza programlı bir şekilde beslenmesine yardımdımcı olunuz,bu programın 3 ara ve 3 ana öğünden oluşturunuz.
 • Fast-food ve hazır gıdalardan kesinlikle uzak durunuz,bu gıdalar yüksek oranda katkı maddesi içerdiğinden dolayı çocuklarınıza yarardan fazla zarar vermektedir.Mesela hazır çorbalar, yağlı besinler, salam – sucuk tarzı işlenmiş ürünlerden çocuklarınızı uzak tutmanızı öneriyoruz.

Yabanmersinli Muhallebi

Mini gurmelerde derişim yani konsantrasyon bozukluğuna su kaybı ile MSG, aspartam tarzı katkı ürünlerinin oluşturacağı toksinler sebep olurlar. Toksinlerden uzak duraraktan bolca sıvı tüketilmelidir.Yaban mersini tüketimi beynin kanla daha güzel beslenmesini sağlayacağından öğrenim noktasında daha kaliteli olması sebebiyle sofralarınızda yabanmersinini mutlaka bulundurun. Yabanmersini A, B, C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi bir çok besin maddesini içerisinde bulunduran çok değerli bir besin kaynağıdır. Çocuklarınıza tane şeklinde yediremiyorsanız kurutulmuş yabanmersininden yapacağınız muhallebiyle çocuklarınızın yabanmersini tüketimini sağlayabilirsiniz.Ayrıca yapacağınız yabanmersinimuhallebinin içerisine 50 gr yabanmersinini bir çay bardağı kadar su ekleyip sonrasında 3 çorba kaşığı kadarda balı rondo’dan geçirerek muhallebinize eklerek daha güzel bir tat kazandırabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git