Çocuklarda iştahsızlık nedenleri ve tedavi yöntemleri

Çocuklarda iştahsızlık nedenleri ve tedavi yöntemleri
9 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 109 kez okundu.

09“Çocuğum yemek yemiyor , gün içerisinde saatlerce yemek yemese yinede iştahı olmuyor…” Bir çok anne aynı sorunu yaşıyor; iştahsız çocuklar! Anne babaların iştahsızlık için en çok şikayetci oldukları yaş aralığı 8-9 aylık çocuklar ile okul çağındaki çocuklar, Çocuğunuzun iştahı kişisel durumlarının yanısıra büyümesiyle yani büyüme hızıylada alakalı olabiliyor, Bilhassa 1-2 yaş arası, çocuklarda yemeğe karşı isteğin yani iştahsızlığın en kritik seviyede olduğu dönemler olabiliyor. Bu zaman içerisinde çocuklarınızda sıkca yemek istememe ve yemeği reddetme davranışları yaygın bir şekilde karşılaşılabilmektedir. Ancak her zaman iştahsız olmamakla birlikte zaman zaman az yiyor bazende çok yiyorsa yaşının getirmiş olduğu bir özellik’tir dolayısıyla bu durumun üzerinde çok fazla eğilim göstermenize gerek yok.

Doktorunuza başvurun

Çocuklarınızda gözlemlediğiniz sık ve az yemeyle alakalı olan durumlar ise, bu durumlarda çok fazla endişe etmenize gerek yok çünkü bu tarz sık ve az yenen yemeklerde ana öğün yenen yemek kadar besin değerini karşılayabilmektedir. “Yeterli besin almıyor” diye endişe içerisinde olmanıza gerek yok. Fakat uzun zamandır iştahsızca ve yetersiz kilo alıyorsa, bu problem bağırsak parazitleri, kabızlık, kansızlık veya idrar yolu enfeksiyonundan oluşabileceği için doktorunuza başvurarak sorunla alakalı genel bilgi edinebilirsiniz.

Çocuklar neden iştahsız olur

Genel manada çocuklarda iştahsızlık sorunu diş çıkarma, kansızlık ve ateşli hastalıklar gibi sağlık sorunlarında,bunların yanısıra çocuklarda piskolojik tramva’larda iştahsızlığa neden olmaktadır,evdeki mutsuzluk ortamı,anne babanın boşanması ve genel yemek kültürü yani beslenme noktasında hatalar çocuklarınızın iştahsız olmasına neden olabiliyor. örnek verecek olursak çocuklarınıza yemek yemesi için baskı yapmanız veyahutta bu yemeği yersen sana ödül olarak şunu vereceğim yada alacağım şeklindeki ceza ve ödüllendirmeler işe yaramıyacağı gibi daha büyük problemlere yol açabilir.

İştah artırmanın püf noktaları

Yemek öncesinde:

– Çocuklarınızın oyun saatleri ve yorgun ve uykulu olduğu zaman dilimlerinde yemek isteği olmayacağından dolayı yemek saatlerini bu zaman dilimlerini göz önüne alarak ayarlayabilirsiniz.

– Yemeğe oturmadan önce çocuklarımızın eğlenmesini sağlayarak onların daha keyifli bir yemek yemeye teşvik edebilirsiniz,onlarla yemek öncesi oyunlar oynayın.

– En büyük yapılan hatalardan bir taneside şüphesiz çocukarımıza yemek aralarında çikolata,şeker,pasta tarzı şeylerden yedirerek iştahlarının kapanmasına neden oluyoruz,hatta yemek öncesi gazlı içecek ve kutu meyve sularındanda kaçınmasını sağlayınız.

Çocuklarsa iştahsızlık ve çözümleri

Çocuklarsa iştahsızlık ve çözümleri

Yemek sırasında:

– Yemek yemesi için baskı yapmayınız, çocuklarınıza yemek yemesi için ödül yememesi halinde ceza vermeyiniz. Sandığınız gibi çocuklarınızın düzelmesine değil aksine daha problemli iştahsızlık sorunlarına neden olacaktır.

– Çocuklarınıza mama iskemlesi veyahutta ailecek yediğiniz sofralarda yemek yemesini sağlayarak bu olayın aile içi sosyal bir durum olduğunu anlamasını sağlamamız gerekir. Ancak burda dikkkat etmeniz gerek diğer bir hususta küçük çocuğunuzun yemek yemesinin eksi yönde etkilenmemesi için büyük çocuklarınızında sofrada yemek yememe ve yemek seçme gibi davranışlar’da ufak çocuğunuz için olumsuz yönde etkileyici olacaktır.

– Yine yaptığımız büyük hatalardan bir taneside,çocuklarımızın yemek yediği ortamların genellikle televizyonlu ortamlar olması bu tarz ortamların çocuğun yemek yeme dikkatini dağıtmasına sebebiyet verecektir dolayısıyla daha sessiz ortamlar seçmeniz daha faydalı olur. Yemek yerken güzel zaman geçirmesine dikkat edin.Çocuğunuza masal anlatarak bu süreci tamamlayabilirsiniz.

– Çocuklarızın çatal ve kaşık kullanma yaşı 1,5 yaşındayken başlatılabilir, işte tamda bu yaştan sonra çocuğunuzun kendi kendine yemesini öğrenmesini sağlamanız gerekmektedir,kaşığı eline verip, yemesini bekleyin. Bu şekilde davrandığınızda çocuğunuz yemek yeme insiyitafinin kendisinde olduğunu düşünecektir.

– Çocuğunuzun tabağını tıka basa doldurmak yerine porsiyonlar halinde ufak tutun.

– Çocuklarınızın yemesini zorlaştıracak ve zor çiğnenebilen yemeklerden kaçınarak daha kolay çiğnenebilirliği olan yemeklere yönelin. Çocuklarınızı zorlamadan farklı besin çeşitlerinede yönlenmesini sağlayın böylecelikle tek bir besine bağımlı kalmasını önlemiş olursunuz. Mesela, çok aşırı şekilde süt tüketimi bir çok yemeği ve besini reddetmesine yol açacaktır.

– Çocuklarınız sizin sevdiğiniz besin’leri sevmek zorunda değiller bu nedenle kendi sevdikleri yemekleri ve besinleri kendilerinin bulmasına izin vererek yardımcı olun.

– Hızlı ve aceleci bir şekilde yedirmek, yemek yereken çok kısa süre gözetmek veyahutta tam tersi süreyi çok uzatmak (yarım saat idealdir) yanısıra yemeği döktüğünde tepkinizi göstermeniz’de olumsuz yönde çocuğunuzu etkileyecektir.Bu tür fiil ve davranışlardan kaçınmanız daha yararlı olacaktır.

– Yemeklerin ne çok aşırı sıcak nede çok soğuk olmasına dikkat ediniz. Birde yemeklerin birbirine karışmış olması durumunda bir çok cocuk bu görüntüden dolayı yemeği reddedecektir, Tadı bozulmuş ve çok fazla pişirdiğiniz yemekleride çocuklar sevmeyip reddedebilirler. Bunlarıda göz ardı etmeyiniz.

– Yemek çeşitlerini arttırarak çocuklarınızın sevdiği yemekleri bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Ancak yemek yememesi durumunda çocuğunuza tepki göstermeyin önlerinden yemeği alın ve onlara tepki gösterip korkutmayın.Acıktıklarında tekrar yemek isterlerse önlerinden kaldırmış olduğunuz yemeği tekrar önlerine koyunuz,tekrar istemezse bir öğün başka yemek vermeyin. Ancak bu durumlarda çocuklarınızın aç kalacağı endişesini yaşayaraktan onlara süt veya sevdiği içecekleri vermeniz alışkanlık yapacağından dolayı bunlardanda kaçınınız.

– Çocuklarınızı yemek yerken kısıtlamayın,yemekleri elleriyle yemek istiyorlarsa veya yemeklerle oynamak,etrafı dağıtmak istiyorlarsa bunlara göz yumun ve engel olmayın.

– Çocuğunuzun doyduğunu hissettiğinizde önünden yemeği alabilirsiniz illa son lokmaya kadar yedirmenize gerek yok.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git