Çocuklarda Konuşma Bozuklukları İçin Neler Yapılır?

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları İçin Neler Yapılır?
24 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 1 kez okundu.

İnsanların en önemli iletişim aracı konuşma ve dildir. Konuşma ile kişiler halk arasında kendilerini en iyi şekilde ifade edebilir. Kendini iyi şekilde ifade edemeyen yani konuşma bozukluğu çeken bireylerin genellikle iş hayatlarında ve evlilik hayatlarında sorun yaşadıklarını görürüz. Kendini ifade etmekte sorun yaşayan bireyler yavaş yavaş kendini toplumdan soyutlayan ve toplumsal görevlerden kaçınan bireyler haline gelirler.

Konuşma Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Konuşma bozukluğunun en etkili tedavisi kesinlikle diksiyon ve konuşma bozukluğu uzmanına gözükmektir. Konuşma bozuklukları genellikle erken yaşta çocukluk dediğimiz dönemlerde oluşmaktadır. Nadiren yaşanan travmalar sonucunda yetişkin insanlarda da görünebilir.

Erken yaşta görülen konuşma bozukluğunun üstüne gidilmemesi ve tedavi edilmemesi sonucu kişilerde sosyal hayattan kopmalar yaşanabilir. Bu durumda tedavi artık çok daha zora girmiştir ve neredeyse çözümsüz hale dönüşmeye başlamıştır. Bir çocuğun konuşması gereken yaş en geç 3’tür. 3 yaşına kadar bir çocuk konuşmayı çözemez ise konuşma bozukluğu vardır. Bu durum ile çocuklukta ilgilenmek ve bu durumu çözüme kavuşturmak gerekmektedir.

Konuşma Bozukluğu Tedavisi

Konuşma bozukluğu tedavisinde; kelimelerin anlaşılması, kelimeleri tam çıkarabilme, cümle yapısı ve dil kurallarının bilinmesi esas alınarak konuşma bozukluğuna son verilmeye çalışılır. Konuşma bozukluğu genellikle zeka geriliğinden kaynaklanmamaktadır. Bilinenin aksine konuşma bozukluğu olan kişiler aslında zeka geriliğinden dolayı bu sorunu yaşamazlar. Hatta bazı kekeme sorunu yaşayan hastalar hızlı düşünmek ve birçok şeyi aynı anda düşünmekten dolayı kelimeleri ifade etmekte zorluk yaşadığı için kekeme olmuştur. Yani aslında kekeme hastalarının bazıları ileri derece zeki olmalarından dolayı kekeme olmuşlardır.

Konuşma bozukluğunun tedavisinde diksiyon ve konuşma bozukluğu uzmanı ile hasta arasında güven esastır. Birey konuşma bozukluğu yaşadığı için özgüveninde azalma yaşamaktadır. Bu durum verilen egzersiz programını uygulamamak ve bu hastalıktan hiç kurtulamayacağını düşünmesine neden olur. Burada devreye güven girmelidir. Hasta uzman kişiye güvenmelidir aksi halde tedavi mümkün olmayacaktır.

Konuşma bozukluğu yaşayan bazı bireylerde ise fiziksel sorunlardan kaynaklı konuşma bozukluğu yaşanmaktadır. Bu durumlarda öncelikle bu fiziksel sorunun ortadan kaldırılması gerekmektedir aksi halde konuşma bozukluğunu gidermek mümkün olmayacaktır. Bu fiziksel sorunlardan biri zeka geriliğidir. Eğer birey bu durumu atlatamaz ise bu sorun çözülemez bu durumda konuşma bozukluğunu çözmek mümkün olmayacaktır.

Bireyin konuşma bozukluğuna etki eden bir fiziksel sorunu yoksa bir sonraki aşamaya yani egzersizlere geçilir. Bu egzersizlerin amacı dilin kullanılmayan kısımlarını harekete geçirmek ve dil kasını arttırmaktır. Bu durum sayesinde birey çıkarmakta zorlandığı kelimeleri rahatlıkla çıkarabilecektir. Egzersizlerden biri de yanak egzersizleridir. Bunda ki amaç ise ağız yapısının zor kelimeleri çıkarmakta uygun hale getirilmesidir. Bu egzersizlerin yanı sıra dudak ve çene egzersizleri de yapılmaktadır. Bu egzersizlerin hepsi bir tek ortak amaca hizmet etmektedir: Konuşma bozukluğunu gidermek ve kişilerin hayatlarını daha rahat yaşamalarını sağlamaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git