Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi
22 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 1 kez okundu.

Bebeklikten çocukluğa geçilen süreç içerisinde, çocuğun kazandığı en önemli davranışlardan bir tanesi de tuvalet denetimidir. Çocuğa verilecek olan tuvalet eğitimi uzmanlara sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu makalede çocukların tuvalet eğitimi hakkında bilinmesi gerekenlere yer verilmiştir. Böylece genel kültür açısından ve çocuk yetiştirme de kafaya takılan sorulara cevaplar aranmaktadır.

Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tuvalet eğitimine geçmeden önce çocuğun tüm gereksinimleri anında karşılanmaktadır. Fakat tuvalet eğitimi ile çocuktan ilk kez doğal eğilimine ters düşen bir şeyi yapması istenmektedir. Bu durumdan dolayı çocuk tuvalet eğitiminin başında zorlanmaktadır. Çünkü o zaman kadar uyumak, seslenmek gibi doğal ve refleks olan bu durum, irade gücüyle denetlenmeye başlanmaktadır. Çocuk tuvalet eğitimini gerçekleştirmeden önce zihinsel açıdan kendinin ne istediğini anlamalı, fiziki açıdan da yürüyebilmeli ve lazımlığa oturabilmelidir.

Tuvalet eğitiminin verilmesi için çocuğa baskı, zorlama, ceza verme, korkutma gibi hareketlerden kaçınılmalıdır. Bu durum zararlı ve olumsuz sonuçlara yol açar. Çocuk bu duruma daha çok karşı çıkar, panik ve korku davranışları sergiler, cinsel tedirginlik ve endişeye kapılır. Çocuğun istekli olduğu zamanlarda, sabır ve sevecenlikle yaklaşıldığında tuvalet eğitimi başarılı olacaktır. Özellikle yaz ayları tuvalet eğitiminin verilmesi için uygun zamandır. Tuvalet eğitimi verilmeye başlandığından itibaren belli aralıklarla çocuğa tuvaletinin olup olmadığı sorulması gerekir. Çocuklar bazen tuvaletlerinin gelmesini anlamayabilir ya da başka bir şeyle ilgileniyorsa tuvalete gitmek zor gelebilir. Böyle anlarda çocuğun hareketleri, bedeni izlenmelidir. Eğer yüzü kızarıyor, eliyle kasıklarını tutuyorsa tuvalete gitmesi gerekir. Çocuk tuvalete gittiğinde kıyafetlerini çıkarmasında yardımcı olunmalıdır. Fakat bunu daha çok çocuğun yapması sağlanmalıdır. Çünkü bu çocuğun kendi kişilik benliğini kazanmasına katkı sağlayacak bir davranıştır.

Çocuk tuvalet eğitimine hazır olduğu zaman anne çocukla konuşmalı, ona bu durumun normal olduğunu, artık büyüdüğünü anlatmalıdır. Çocuk tuvalete girdiğinde yalnız bırakılmamalı, yanında bulunulmalıdır. Tuvaletten çıktıktan sonra ellerin sabunla mutlaka yıkanılması gerektiği, yıkanmazsa neler olabileceği anlatılmalıdır. Tuvalet eğitimi eğlenceli hale getirerek çocuğun daha dikkatini çekmesi sağlanabilir. Örneğin; çocuklar için satılan lazımlıklardan satın alınabilir, kendi tuvaletini söyledikten sonra ödüllendirme yapılabilir.

Çocuğun Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

-Gün içerisinde 2 saatten fazla kuru kalma
-Sıkıştığını veya tuvaletinin geldiğini söyleyebilme
-Islak bez kullanımının azalması
-Yürüme, çömelme, oturma hareketlerini rahat yapabilme
-Söylenenleri yapabilme
-Öğle uykularına kuru kalkma

Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

Çocuklar tuvalet eğitimine 22. ve 24. aylardan itibaren hazır olurlar. 36. aylık döneme kadar çocuk, tuvaletinin gelip gelmediğini anlayabilir. 6-8 ay içerisinde çocuk tam olarak tuvalet eğitimini anlamış olur ve kalıcı hale gelir. Eğer çocuk 5 yaşına kadar tuvalet eğitimini alamıyorsa mutlaka bir doktora götürülmelidir. Bu süreç içerisinde anneler de kararlı ve sabırlı olmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git