Emzik Kullanımı Zararlı Mı?

Emzik Kullanımı Zararlı Mı?
27 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 1 kez okundu.

Bebeğin anne ile arasındaki en büyük bağ emme döneminde kurulur. Anne çocuk bağının temellerinin atıldığı bu dönemi her anne aynı şekilde yaşamaz. Bazıları süt verebilir bazıları da farklı sebeplerle bebeğini emziremeyebilir. Özellikle bebeklerin emzikle ilk tanışması bu temellerden beslenir.

Şöyle ki doğar doğmaz emme güçlüğü çeken bebeklerin ilk önce emme refleksini kontrol etmek adapte olmasını sağlamak adına sağlık görevlileri emzikten destek alabilir. Bu konuda farklı makaleler farklı görüşler mevcuttur ancak ortak noktada birleşen uzmanlara göre bebeğin sakinleşmesini sağlayan onun doğuştan kazanmış olduğu emme refleksidir. Dolayısı ile emzik bebeği sakinleştiren uyumasına yardımcı bir araç olarak görülebilir.

Peki, emzik seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Emzik seçimi de bu anlamda baktığımızda önem kazanmaktadır. Bebeğinizin damak gelişimi henüz tamamlanmamış iken damaklı alınan emzikler ortodonti uzmanlarına göre damak yapısını bozmakla birlikte ağız ve diş dolayısı ile fiziki ve biyolojik olarak konuşmaya da olumsuz etki edecektir.

Damaklı kullanılan modeller uzmanlara göre bebekte farklı bir damak yapısı oluşturduğu için anne göğsünü reddetmeye neden olabilmektedir. Bu sebeple emzik seçiminde özellikle küçük bebeklerde damaksız modellerin tercih edilmesi anne göğsü ile eş değere yakın olduğu için hem yapısal bozukluğa neden olmayacak hem de bebeğin anne sütünü bırakmamasına yardımcı olacaktır.

Bazı durumlarda hekim yardımı almaya özen göstermeli kulaktan dolma bilgiler ya da sabit fikirlerle değil bebeğin ihtiyacı olan ya da ona fayda zarar eğrisini göz önünde bulundurarak karar almak en doğrusu olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git