Erkek Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Erkek Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri
13 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 5 kez okundu.

Ben Mi Bebek Mi?

Bebek odalar daha çok ebeveynlerin beğeni ve tercihlerine göre şekillenir. Bu seçimler, ailenin sosyoekonomik, sosyokültürel birikimi ile paralel olarak değişkenlik gösterir. Bu nedenle bebek odası düzenlenirken kişisel zevk ve beğenilerden önce bebeğin gereksinimleri ön planda tutulmalıdır.

Bebek Beklerken

Bebek beklerken araştırmak için uzunca bir zaman dilimi vardır. Bu zaman, bebeğin gereksinimlerini anlamak ve öğrenmek için yeterli bir süredir. Birçok bebek mağazası gezmenin yanı sıra, yeni doğan bebeğin duygusal ve zihinsel gelişimiyle ilgili de bilgi sahibi olunmalıdır. Sadece renkleri cazip geldiği için düzenlenen bebek odaları bebeğin gereksinimlerini karşılamaya bilir.

Bebek Odasında Renk Seçimi

Renkler sakinleştirip dinginleştirebildiği gibi, huzursuzluk da yaratabilir. Renkler bebeklerin duygusal ve zihinsel gelişimlerini direk etkileyen faktörlerden birisidir. Kontrast renklerin bebeklerde derinlik algısı yarattığı ve zihinsel yönden gelişimlerine katkısı olduğu bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır. Bu nedenle kontrast renklerle düzenlemeye dikkat edilmesi bebek için faydalı olacaktır. Kontrast renkler denildiğinde ilk akla gelen siyah ve beyaz gelmektedir ancak sadece bu renklerden ibaret değildir. Erkek bebekler için mavi ve sarı kullanılacağı gibi, yeşil kullanımı da bebeğe canlılık katmasını sağlayacaktır.

baby-boy-room

Mobilya ve Oyuncak Seçimi

Seçilen mobilya ve aksesuarların birbirleriyle uyumlu olması sağlanmalıdır. Zira fazla renk ve eşya kalabalığı bebeği hem huzursuz edecektir hem de karışıklığa yol açacaktır. Eşya ve mobilya dekorasyon seçimi gereksinimleri karşılayacak şekilde seçilmelidir. Fazla eşya ve aksesuarlardan kaçınılmalıdır.

baby-boy-room-decor

Birçok bebek yatağı modelleri bulunmaktadır, odanın büyüklüğüne göre sadece bebekliği döneminde kullanabileceği bir yatak olabileceği gibi, gelişimi boyunca kullanabileceği modeller de tercih edilebilir. Bebeğin yatağı odaya hakim olan bir yerde konumlandırılmalı ve onun bakış açısına göre oda düzenlenmelidir.

baby-boy-roomss

Bebeklerin hareketlere ve renklere tepki verdiği ve bunun algısı, zihinsel gelişimine katkısı olduğu bilinmektedir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla odasında mutlaka canlı renklerde ve hareketli oyuncaklara yer verilmelidir.

baby-boy-room-deco

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git