örgü Marul Lif Modeli

örgü Marul Lif Modeli
30 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 19 kez okundu.

Marul Lif Modeli
Bu makalemizde anlatacağımız marul lif modeliyle çeyizleriniz için çok güzel bir marul lif modeli yapmış olacaksınız.
Aşağıda oluşturmuş olduğumuz galerideki resimlere bakaraktan nasıl yapılacağı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  • Kullanılacak Malzemeler..
    Yumşak yünler (dilediğiniz renkte)
  • Tığ
  • Makas

 

Marul Lif Nasıl Örülür..
6 zincir çekerek başlıyoruz ve iki ucu birleştiriyoruz. Yapacağınız zincirin içerisini 6 fıstıkla doluruyoruz, ilmeği tığa alıp çekmeden 3 veya 4 kere doldurup 1 defada çekin bu uygulamayı 6 defa tekrarlayın.Sonraki sıralarıda aşağıdaki resimde göründüğü üzere büyüterek devam edin. Her sırada doğal olarak artık artacaktır.. Aklınızdaki büyüklüğe ulaştığında diğer iki rengi araya alarak farklı desen yapabilirsiniz veya isteğinize bağlı olarak düz tek renk uygulayabilirsiniz. Devamında uç taraflarını örerek kalp şekli uyguluyoruz daha sonra fırfırını örebilirsiniz.
Firkete şeklinde telin ucuna bağlayacağınız iplerle firkete oyasını uyguluyoruz ancak burayı yaparken dikkat edilmesi gereken husus beyazı doladıktan sonra tek zinciri arasından geçirmek suretiyle mavi ile çekmek. Bu çektiğiniz ilmeği biraz genişletip üstünden beyazı geçirerek tekrardan dolamak ve tekrardan mavi ile tek zincir uyguluyorsunuz yani çekiyorsunuz. Her bir dolamada tek zincir uygulamasını yapıp çekiyoruz.. Zinciri uzataraktan üstünden beyazı geçirerek tek zincir uyguluyoruz. Maviler yanda ince bir şerit halinde uzanıyor nu uygulamayı 6 metre olana dek yapıyoruz. Birbirine karışmaması için ucuna bağladığımız ipin üstünde doğru telden çıkabilir bu sayede karışmaz.
Toplamda 6 metre tamamladıktan sonra aşağıdaki videoda ki gibi fırfırları tığ kullanarak aşağıda resimdeki gibi örmek suretiyle şekillendirebilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git