Yeni Doğan Bebek Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Yeni Doğan Bebek Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?
29 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 15 kez okundu.

Bebekler ilk gözlerini açtıklarında korumasız ve birilerini hitiyaç duyarlar. En çok ihtiyaç duydukları şey kuşkusuz karınlarının doyurulmasıdır.Karınlarının doyurulması için ilahi güç tarafından annelerinin göğüslerinde ihtiyaç duydukları gereksinim Anne sütü onlar için hazırlanmıştır. Bunun yanısıra diğer temel ihtiyaçların altlarının temizlenmesi ve gazlarının çıkarılmasıdır.

Daha ilk defa anne olanlar biraz tedirgin olabilirler ve kendilerini çocuk büyütme konusunda eğitmemiş olabileceğinden dolayı çocuklarına zarar verebilme ihtimalleri vardır. Ancak ufak bir araştırma veya daha önce annelik deneyimi olanlara sorduğunda hem tedirginliği gidecektir hemde çocuğunun azda olsa ihtiyaçlarına cevap verebilicektir.

Yeni doğan çocuğunuz için temizlik noktasında en önemli konulardan bir tanesi Göbek kordonu temizliğidir. Günümüzde göbek temizliği alkol ve steril gazlı bezlerle yapılmaktadır.Bebeklerde göbek kordonu düşme süresi 3-20 gün arasında değişmektedir. Göbek kordonu düşdükten sonra göbek’ten kan veya herhangibir sıvı gelmemesi önemlidir,bunu dikkatli bir şekilde takip ediniz.

Bebeklerinizin baş kısımlarında herhangibir oluşacak kabuklar için zeytinyağı öneriyoruz. Baş bölgesinde kullanılan bu zeytinyağı sürmüş olduğunuz bölgeyi yumuşatacaktır. Bunun yanısıra Bebek şampuanıyla yıkandıktan sonra yumuşak bir fırça yardımıyla oluşan kabukları temizleyebilirsiniz.

Bebeklerinizin en temel ihtiyaçlarından birisi muhakkak alt temizliğidir bunun için günümüzde en çok kullanılan yöntemlerden birisi ıslak mendildir.Ancak ıslak mendil bazı bebeklerde alerji yapabilmektedir.Alerji oluşan çocuklarınız için ise kaynatılmış ve soğutulmuş su yanında pamuk kullanabilirsiniz.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git