Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebek Bakımı
13 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 5 kez okundu.

0-20 gün arası bebeklere yeni doğan bebek denir. Yeni doğan bebek anne karnından dış dünyaya açılırken birçok değişimle karşı karşıya gelir. Bunlardan ilki yeni doğan sarılığıdır. Bebek doğduğu anda Bilirubin düzeyi değiştiği ve anne karnından çıkmaya bağlı olarak eritrositleri hızla yıkıldığı için sarılıkla karşılaşır ve bu durum yaklaşık 1 hafta sürer. Yeni doğan sarılığının tedavisi ise anne sütüyle olur. Anne, bebeği her ağladığında emzirmelidir. Ne kadar sık emzirirse sarılık o kadar çabuk geçer.

Bebek anne karnından ayrılır ayrılmaz yapılacak birtakım rutinler vardır. Yeni doğanın bağırsakları steril olur dolayısıyla sindirimi kolaylaştıracak K vitamini bulunmaz. Bu sebeple ilk aşı olarak K-vit ve hepatit-B yapılır. Ayrıca suni gözyaşı olarak da birer damla göz damlası (genta) damlatılır. Bebeğin karışmaması için anne ve bebeğe aynı kol bandı takılır ve bebeğin ayak izi alınır.

20 günlük süreçte bebeğe çok iyi bakılması gerekir. Çünkü bebek farklı bir ortama girdiği için tedirginlik yaşar. Bu yüzden özellikle emzirirken bebeğe dokunmak ve onunla konuşmak çok önemlidir. Anneler bebeklerini gece de emzirmelidir. Bu durum hem bebek için hem de annenin laktasyon süreci için önemlidir.

Yeni doğan banyosu

Kordon bağı düşene kadar banyo yaptırılmaz. Onun yerine steril bez ve kaynamış ılık suyla silinir. Kesinlikle alkol kullanılmamalıdır. Kordon bağı düştükten sonra da her gün banyo yaptırılır. Banyo suyunun sıcaklığı 37-38 derece olmalıdır.

Bebeğin kıyafeti nasıl olmalıdır?

İlk aylarda mutlaka şapka, eldiven, çorap giydirilmelidir. Kullanılan giysilerin pamuklu olmasına özen gösterin. Giysilerin bebeğin hareketini kısıtlamaması gerekir. Ayrıca kokusuz olmasına da dikkat edin. Kıyafetleri yıkarken alerjen madde olmayan özel deterjanlar kullanmaya dikkat edin.

Uyku:

Yeni doğan bebekler günde 20 saatten fazla uyuyabilir. Uyudukları oda mutlaka güneş alan bir oda olmalı ve 15 dakikada bir havalandırılmalıdır.

Yeni doğanın ağız bakımı:

Steril bir bez ve kaynatılmış ılık suyla içten dışa doğru tek hareketle temizlenmelidir. Bu bakım her gün tekrar etmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git